Historie kosmetiky nehtů

Historie kosmetiky nehtů spadá již do 3. tisíciletí před Kristem. V Babyloně pohřbívali kněží své královny tak, že jim dávali s sebou do hrobu zlaté manikúrové sety. I v době egyptských faraonů patřily k péči pozlacené nehty nasazované na nehty přírodní, manikúra či barvení henou. Tato péče byla vyhrazena pouze šlechtě. Barvení rukou, nohou a nehtů henou se dodnes udrželo např. na Blízkém východě, v severní Africe a v Turecku.

 

·         V 5. století před Kristem používaly indické ženy k barvení nehtů smolných výměšků jistého hmyzu. Nehty byly bolestivě zkracovány různými nástroji nebo se třely o drsnou zeď.

·         Ze 17. století našeho letopočtu máme zprávy o bolestivých procedurách zkrášlování. Barvicí látky byly vstřikovány speciální jehlou přímo do kořene nehtu. Dámám z vyšší indické společnosti rostly po této operaci barevné nehty.

·         Počátek industrializace v Evropě a v Americe provází rozkvět kosmetiky. V 18. století spočívala péče o nehty v pulírování pudry a koženým hadříkem, v pilování nehtů do špičky. Kovové nástroje k manikúře se podobaly mučícím nástrojům.

·         U zrodu moderní manikúry stál ortoped Sitt. Tento pařížan začal v roce 1830 používat k ošetření nehtů tyčinky z růžového dřeva. Kosmetika nehtů se začala ujímat ve všech společenských vrstvách.

·         Po roce 1917 se jedná jednoznačně o vzestupnou linii. Přibývá provozoven a vynálezů - pilníčky, odstraňovače kůžičky, tekuté laky. Téměř 2 desetiletí se nosí tzv. moon look - do středu nehtu se nanáší červenorůžový lak, měsíček a špička nehtu jsou volné.

·         Vynález prvního laku na nehty omezil leštění nehtů. Lak na nehty v lahvičce se stětečkem v takové podobě, jak jej známe dnes uvedla jako první na trh americká kosmetická firma REVLON. Intenzita barev se od růžové a později výrazné červené přiblížila lakům dnešním a překonala představu, že barevné laky jsou výstřední.

·         Roku 1934 vzniká první umělý nehet, vynález zubního lékaře. Umělé nehty se zavěšovaly za horní okraj nehtu, nelepily se a také dlouho nevydžely.

·         Rozkvět umělých nehtů započal v 50. letech v Hollywoodu. Herečky si nechávaly nalepit přirozené nehty, které pocházely od černošského obyvatelstva. Ani tyto nehty neměly velkou trvanlivost a musely se uchovávat ve speciálním roztoku, aby se přirozeně nekroutily. Zkušené kosmetičky se je pokoušely stabilizovat pomocí papírových čajových sáčků, což byl vlastně počátek textilní a nalepovací techniky, ze které se postupně vyvinula technika zpevňování nehtů pomocí hedvábného nebo skelného vlákna. Nalepovací technika ve spojení s hedvábím a skelným vláknem je velmi aktuální v 70. letech, kdy éra uměle prodloužených nehtů vrcholí.

·         V roce 1984 přichází německá firma TROSANI jako první na trh s UV gelem, který pro ni vyvinula firma KULZER - výrobce materiálů pro dentální medicínu. Od té doby UV gel, který byl vynalezen v 80. letech jako materiál na zubní plomby, postupně vytlačuje z trhu akryl a vlákna. V Evropě se stal nejpoužívanějším a nejprodávanějším meriálem k umělému prodloužení a zpevnění nehtů. Je oblíbený díky přirozenému vzhledu, flexibilitě, skvělé přilnavosti bez narušení přírodního nehtu, je bez zápachu a škodlivých exhalací, s minimem alergických reakcí.